PRIMENA OPTIMALNE METODE ZA OBRAČUN AMORTIZACIJE TRAKTORA I KOMBAJNA

Savetovanje o biotehnologiji sa međunarodnim učešćem (Čačak: 27; 2022) (str. 73-78)

АУТОР(И): Ranko Koprivica, Biljana Veljković, Marija Gavrilović, Almir Muhović, Dragan Terzić, Dragoslav Đokić

Е-АДРЕСА: biljavz@kg.ac.rs

DOI: 10.46793/SBT27.073K

U radu je prikazan obračun amortizacije novog traktora MTZ 952 i kombajna John Deere T 550. Primenjene su dve vremenske (linearna i degresivna) i funkcionalna metoda za obračun amortizacije. Nakon eksploatacionog perioda korišćenja obračunom godišnje amortizacije osnovnih sredstava farmeri mogu lakše da planiraju nabavku novih mašina. Takođe, rezultati troškova amortizacije pomažu farmerima u donošenju racionalnih odluka o nabavci nove mehanizacije ili eventualnom uslužnom angažovanju mašina drugih farmera. Uzimajući u obzir troškove amortizacije realno se mogu odrediti i cene pruženih usluga mehanizacijom, pa će na osnovu toga farmeri birati šta im je isplativije.

amortizacija, linearna, degresivna, funkcionalna, traktor, kombajn

• Bochtis, D. D., Sorensen, C. G. C., Busato, P. (2014). Advances in agricultural machinery management: a review. Biosystems Engineering 126: 69–81.
  • Ćejvanović F., Hodžić K.,Grgić Z.,Subić J., Zmaić K., Zorica Vasiljević, Ivana Plazibat, Branka Šakić Bobić (2016). Agrarana ekonomija. Beograd, Srbija, Tuzla, Bosna i Hercegovina, Osijek, Zagreb, Hrvatska, s. 49-62.
  • Dos Reis, A. V. D., Machado, A. L., Gomes, M. C., Andersson, N. L., Machado, R. L. (2014). A multicriteria model to assess tractors used in family agriculture. Engenharia Agrícola, 34(4), 727-737.
  • Najafi, B., Torabi Dastgerduei, S. (2015). Optimization of Machinery Use on Farms with Emphasis on Timeliness Costs. Journal of Agricultural Science and Technology 17(3): 533-541.
  • Petrović-Vujačić Jelica, Kaplanović Snežana, Miljković M. (2019). Inženjerska ekonomija u transportu i komunikacijama ( Amortizacija). Univerzitet u Beogradu, Saobraćajni fakultet Beograd Srbija, s. 115-130.
  • Ranogajec, Ljubica (2009). Računovodstvo u poljoprivredi, Sveučilište Josipa Jurja Strossmayera u Osijeku, , Poljoprivredni fakultet u Osijeku, Hrvatska, s. 116.
  • Sopegno, A., Busato, P., Berruto, R., Romanelli, T. L. (2016). A cost prediction model for machine operation in multi-field production systems. Scientia Agricola 73(5): 397-405.
  • Stašević Nastasja (2020). Uticaj troškova amortizacije i dugoročnih rezervisanja na finasijski rezultat velikih preduzeća u Srbiji. Jahorina Business Forum s.303-311.
  • Von Pentz, M. (2011.). On our way to a global company. In: Plenary Lecture of the 69th Conference Land Technik-AgEng, 11.-12.11.2011., Hannover, Njemačka Zimmer D., Šumanovac L., Jurić T., Jurišić M., Ranogajec Ljubica, Plaščak I. (2018).
  • Analiza troškova sata rada traktora na obiteljskim gospodarstvima. Agronomski glasnik 3/2018 s. 149-162.