Žitije Svetog Petra Koriškog — istorija ispitivanja duše

Sabornost XVII (2023)  (str. 113-125)

AUTOR(I) / AUTHOR(S): Jovana Savić

E-ADRESA / E-MAIL: saviccjovana96@gmail.com

DOI: 10.46793/sabornost23.113S

SAŽETAK / ABSTRACT:

U radu se ispituje Žitije Svetog Petra Koriškog, Teodosija Hilandarca, ukazuje se na uticaj vizantijske hagiografske književnosti, kroz poređenje sa Žitijem Svetog Antonija, ali i na posebnosti i jedinstvenosti ovog žitija. U uvodu se kratko obrazlažu istorijske i političke okolnosti u kojima je ovo žitije nastalo. U nastavku rada govori se o napuštanju porodice kao jedne od glavnih ometajućih faktora za podvizavanje i skreće se pažnja na jednoobrazna tumačenja halucinacija kojima su podvižnici izloženi. Ispituju se i podvižnički napori pri čemu je akcenat stavljen na sukob sa zmijom, a potom se iznosi i viđenje Petra Koriškog kao srednjovekovnog Jova. Na kraju se sagledava stradanje i značaj toga stradanja za oboženje podvižnika.

KLJUČNE REČI / KEYWORDS:

žitije, Teodosije, Sveti Petar Koriški, Atanasije Aleksandrijski, Sveti Antonije, pustinja, podvižnik

LITERATURA / REFERENCES:

• Bojović, D. (2004). Projekcija mitarstava u Žitiju Svetoga Petra Koriškog. Crkvene studije, god. I, br. 1, 121–129.
  • Jevtić, A. (2002). Asketika. Beograd–Srbinje–Valjevo: Hrišćanska misao.
  • Jerotić, V. (1984). Darovi naših rođaka: Psihološki ogledi iz domaće književnosti. Knj. 1. Beograd: Prosveta, 11–57.
  • Jerotić, V. (1998). Individualizacija i(ili) oboženje. Beograd: Ars Libri.
  • Jovanović, T. (2012). Motiv zmije u apokrifima. U M. Detelić i L. Delić (ur.), Guje i jakrepi: književnost, kultura (str. 245–255). Beograd: Balkanološki institut SANU.
  • Jung, C.G. (1958). Answer to Job: Fiftieth Anniversary Edition (Trans. R.F.C. Hull). Princeton, NJ: Princeton University Press.
  • Lestvičnik, J. (2008). Lestvica. Beograd: Sveta srpska Carska Lavra manastir Hilandar.
  • Midić, I. (2010). Problem smrti u hrišćanskoj teologiji. Sabornost, 4, 51–65.
  • Midić, I. (2018). Osnovni elementi pravoslavne gnoseologije. Sabornost, 12, 1–16.
  • Milojević, S. (2019). Tipologija stradanja i smrti u staroj srpskoj književnosti. Doktorska disertacija. Univerzitet u Nišu.
  • Pavlović, M. (1988). Teodosijevo žitije Petra Koriškog. U Teodosije, Žitija, knj. 5, sv. 1 (str. 92–96). Beograd: Prosveta: Srpska književna zadruga.
  • Stanković, V. (2022). Milutin, sveti kralj. Beograd: Vukotić Media.
  • Stojanović-Đorđević, J. (1986). Predgovor. U Stara srpska književnost (str. 5–22). Beograd: Rad.
  • Trifunović, Đ. (2009). Stara srpska književnost. Beograd: Čigoja štampa.
  • Ćupić, Z. (2020). Besovi u njemu i besovi van njega — konačna pobeda. Baština, 52, 67–81.
  • Camblak, G. (1936). Život kralja Stefana Dečanskog. Stare srpske biografije XV i XVII veka. Knj. 2, sv. 3. Beograd: Srpska književna zadruga, 1–40.