INTEGRISANE NASTAVNE AKTIVNOSTI U PRVOM RAZREDU DEVETOGODIŠNJE OSNOVNE ŠKOLE

Metodički aspekti nastave matematike IV (2021) (str. 183-190)

AUTOR(I): Arzija Mahmutović

E-ADRESA: arzija1@hotmail.com

DOI: 10.46793/MANM4.183M

Putem integrisanih nastavnih aktivnosti obezbjeđujemo primjenu kvalitetnih veza i odnosa koji postoje među komponentama raznih sadržaja. Na taj način se svakom pitanju, problemu, temi i pojmu proučavanja pristupa posmatrajući ga iz svih perspektiva, sakupljajući o njemu podatke iz različitih disciplina. Takvo učenje matematičkih pojmova obuhvata različite discipline, slijedi prirodnu životnu situaciju u kojoj se neki pojam posmatra kao biološka i istorijska pojava koja ima matematička, a istovremeno likovna, jezička i druga svojstva. Takvo učenje karakteriše: sadržaj koji se odnosi na pojmovni svijet koji nas okružuje, važna znanja i činjenice bez obzira na nastavni predmet. Provjera znanja se vrši dobivenim rezultatom, uratkom, rješavanjem problema i primjenom naučenog, mijenjajući ulogu učitelja i učenika, dajući učeniku više vremena za povezivanje i razumijevanje pojmova i pojava u stvarnosti.

Rad sadrži rezultate eksperimentalnog istraživanja koje je provedeno na uzorku od stotinu učenika. Dobiveni rezultati ukazuju da smo primjenom integrisanih aktivnosti u odnosu na tradicionalni model dobili bolje rezultate u formiranju matematičkih pojmova. Primjenom različitih didaktičko-metodičkih postupaka, metoda, oblika, izvođenjem praktičnih operacija, do izražaja su došle brojne psihičke funkcije, na potrebu čega ukazuje pedagogija uopšte.

tradicionalni model, korelacijske discipline, međupredmetno povezivanje, integrisane aktivnosti.

Antonijević, R. (2008). Uloga i značaj pojmova u procesu intelektualnog va- spitanja, Pedagogija, 3/08, 391–401.

Bežen, A. (2008). Metodika znanost o proučavanju nastavnog predmeta, Zagreb.

Čudina-Obradović, M., Brajković, S. (2009). Integralno poučavanje, Zagreb: Pučko otvoreno učilište „Korak po korak”.

Ilić, M. (1987). Nastava različitih nivoa težine u poznavanju prirode i društva, Banja Luka: Nastava.

Ilić, M. (2005). Planiranje efikasne nastave u obrnutom dizajnu, Naša škola, br. 1–2. 141–156.

Lazarević, D. (1995). Nastava i razvoj pojmova: Neovigotskijanski pristup, Zbornik Instituta za pedagoška istraživanja, br. 27, 121–138.

Mahmutović, A. (2011). Korelacija i razvijanje pojmova u starijem predškol- skom i mlađem osnovnoškolskom uzrastu, Didaktički putokazi, časopis za teoriju i praksu, br. 60.

Markovac, J. (2001). Metodika početne nastave matematike, Zagreb: Školska knjiga.

Milijević, S. (1989). Zbirka didaktičkih igara, Sarajevo: „Svjetlost”, OOUR Za- vod za udžbenike i nastavna sredstva.

Nastavni plan i program za prvi razred devetogodišnje osnovne škole (2008). Sarajevo: Kanton Sarajevo, Ministarstvo obrazovanja.

Stepanova-Sidenko, A. (2009). O inovacionim i tradicionalnim modelima, Nastava i vaspitanje.