SINTEZA I STRUKTURA BAKTERIJSKE CELULOZE PRIMENOM BAKTERIJA SIRĆETNOG VRENJA

Savetovanje o biotehnologiji sa međunarodnim učešćem (Čačak: 26 ; 2021) (str. 281-289)

АУТОР(И): Aleksandra Janićijević, Suzana Filipović, Vladimir B. Pavlović, Aleksandra Sknepnek, Danijela Kovačevič, Nenad Đorđević, Miljana Mirković, Predrag Živković

Е-АДРЕСА:

DOI: 10.46793/SBT26.281J

Kao jedan od najzastupljenijih biopolimera na Zemlji, celuloza je našla primenu u prehrambenoj industriji, biomedicini i biotehnologiji. Dobijanje celuloznih vlakana iz biljaka je praćeno prisustvom nusproizvoda, čije je uklanjanje zahtevan proces. Stoga, materijali na bazi bakterijske nanoceluloze (BCN), nalaze sve širu primenu u svakodnevnici. Imajući u vidu prednosti BCN, u ovom radu su ispitivane promene u strukturi i morfologiji BCN u funkciji parametara sinteze. Analiziran je uticaj vrste i zapremine medijuma, kao i dužine prečišćavanja u NaOH, na promene u prinosu i strukturi BCN. Navedene promene su ispitivane metodama XRD, FTIR, kao i primenom SEM i EDS analize.

bakterijska celuloza, kombuha, bakterije sirćetnog vrenja, SEM, XRD.

Janković, I. (1995): Određivanje međusobnih odnosa mikrobnih asocijacija i biohemijskih karakteristika čajne gljive, Magistarski rad, Poljoprivredni fakultet, Beograd.

Siró, I., Plackett, D. (2010) Microfibrillated cellulose and new nanocomposite materials: a review. Cellulose 17,459–494.

Shan-Shan W., Yong-He H., Yu-Xuan Y., Xiao-Xia S., Ping X., Deng-Long C. and Min L.: Physicochemical characterization of high-quality bacterial cellulose produced by Komagataeibacter sp. strain W1 and identification of the associated genes in bacterial cellulose production(2017)

Nikolić, T. J. Doktorska disertacija: Dobijanje bioliški aktivnih vlakana na bazi selektivno oksidisane celuloze. (Tehnološko- metalurški fakultet, Beograd, 2011)

Stojanović M., Janković I. (1996): Gajenje čajne gljive – kombuhe, IGP SANBA, Beograd.

Konovalov, I.N., Semenova, M.N. (1955): K fiziologii „čajnogo griba“, Bot. Žurnal,

Moskva, 40, 4, 567-570.

Greenwalt, C. J., Ledford, R. A., Steinkraus, K. H. (1998). Determination and characterization 38 of the antimicrobial activity of the fermented tea kombucha. LWT. Food. Sci. Technol., 31, 291–296.

1. Huang, X. Ma, G. Yang, A. Dufresne, Introduction of NanoCellulose, J. Huanf, A. Dufresne, N. Lin (ur.) u NanoCellulose: From Fundamentals to Advanced Materials, Wiley – VCH Verlag GMBH & Co. KGaA, 2019., str. 1–20

Sievers, M., Lanini, C., Weber, A., Schuler-Schmid, U., Teuber, M. (1995): Microbiology and Fermentation Balance in a Kombucha Beverage Obtain from a Tea Fungus Fermentation, Systematic Applied of Microbiology 18:590-594.

1. Gama, P. Gatenholm, D. Klemm (ur.), Bacterial NanoCellulose: A Sophisticated Multifunctional Material CRC Press, Taylor & Francis Group, 2013.

Sun, R.-C.(2008) Detoxification and separation of lignocellulosic biomass prior to

fermentation for bioethanol production by removal of lignin and hemicelluloses. Bioresources 4, 452-455.

Ceyhun B., Tülin KUTSAL* Erhan PİŞKİN Hacettepe University, Chemical Engineering Department and Bioengineering Division, Beytepe, Ankara, TURKEY; International Journal of Natural and Engineering Sciences 3 (2): 19-22, 2009

Park, J.K., Park, Y.H., Jung, J.Y.(2003) Production of bacterial cellulose by Gluconacetobacter hansenii PJK isolated from rotten apple.Biotechnol. Bioproc. E .8, 83–88.

Isabela Reiniati ∗, Andrew N. Hrymak, Argyrios Margaritis, Biochemical Engineering Journal 127 (2017) 21–31

Weikai Y., Hunt L.A. (2001). Interpretation of genotype x environment interaction for winter wheat yield in Ontario. Crop Science, 41, 19-25.

Kinetics of cell growth and crystalline nanocellulose production by Komagataeibacter xylinus